اوقات شرعیپرسش و پاسخ

ورود کاربر

ورود کاربران به سایت درمانگاه
مرا به یاد داشته باش
 
   
نوار قلب چيست؟
امتیاز کاربر: / 10
بدخوب 
نوشته شده توسط مديريت سايت   
دوشنبه ، 22 آذر 1389 ، 19:54

کاربرد نوار قلب چیست ؟

الکتروکاردیوگرام یا نوارقلب, برای بررسی افرادی که درد قفسه سینه دارند، آنهایی که ممکن است دچار حمله قلبی شوند و یا آنهایی که مشکوک به بیماری عروق کرونری یا آریتمی هستند بکار برده می شود. همچنین برای تشخیص التهاب پرده دور قلب ( پریکاردیت )،لخته خونی که جریان خون را در ریه مختل کرده( آمبولی ریوی )، سطح غیرطبیعی کلسیم و پتاسیم خون کمک کننده است.

منابع : قطب علمي آموزش الكترونيكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز و سايت تبيان

جمع آوري شده : توسط درمانگاه خيريه شهيد بهشتي

گاهی اوقات نوار قلب بعنوان قسمتی از معاینه فیزیکی معمول یا برای غربالگری افرادی که ریسک بالای مشکلات قلبی دارند، شامل افرادی که فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا تاریخچه فامیلی محکمی از بیماریهای قلبی دارند و افراد سیگاری، بکار برده می شود. گاهی اوقات نوار قلب نمایانگر بیماری قلبی در افراد است، حتی اگر فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

 

همچنین در طول جراحی, نوار قلب مکرر عملکرد قلب را حین عمل نشان می دهد.

در این مبحث به این سوالات شما پاسخ داده می شود:

1- الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب چیست؟

2- چه‌ زمانی از نوار قلب استفاده می‌شود؟‌

3- در نوار قلب چه مواردی مشخص می‌شود؟

4- آمادگی مورد نیاز برای نوار قلب چیست؟

5- در طول فرایند گرفتن نوار قلب چه اتفاقاتی می‌افتد؟

6- فواید نوار قلب چیست؟

7- عوامل خطر این اقدام تشخیصی کدامند؟

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب چیست؟

هر ضربان قلب با یک تکانه الکتریکی از سلول‌های تخصص یافته‌ای که در حفرۀ بالایی سمت راست قلب واقع شده‌اند، شروع می‌شود. این تکانۀ الکتریکی سپس به سایر قسمت‌های قلب هدایت شده و باعث انقباض قلب و پمپ خون توسط آن می‌شود. این امواج الکتریکی که از قلب هدایت می‌شوند، در سطح پوست هم قابل تشخیص می‌باشند.

بسیاری از شرایط و مشکلات قلبی بر الگوی طبیعی نوار قلب تأثیر می‌گذارند که با استفاده از نوار قلب، پزشک الگوی این علائم را بررسی می‌کند.

چه‌ زمانی از نوار قلب استفاده می‌شود؟‌

نوار قلب جهت ارائه گزارش از ریتم قلب استفاده می‌شود. پزشک شما می‌تواند مشکلات قلبی را از طریق تفسیر الگوی ضربانات قلب تشخیص دهد.

 

در نوار قلب چه مواردی مشخص می‌شود؟

 

 

 

·         تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربانات قلب

·         ضخیم شدگی عضلات دیوارۀ قلب در اثر فشار خون بالا یا سایر بیماری‌ها

·         شواهد حملۀ قلبی اخیر و اثرات بر جای مانده از حملات قلبی گذشته

·         نواحی از قلب که خون‌رسانی کافی ندارند

·         شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن

آمادگی مورد نیاز برای نوار قلب چیست؟

هیچ آمادگی قبلی خاصی برای انجام این اقدام تشخیصی مورد نیاز نمی‌باشد مگر این‌که پزشک دستورات خاصی داده باشد.

در طول فرایند گرفتن نوار قلب چه اتفاقاتی می‌افتد؟

گرفتن نوار قلب در حالت استراحت، یک فرآیند بدون درد است که کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد. این تست ممکن است در مطب پزشک، درمانگاه یا بیمارستان انجام شود.

برای انجام این تست برچسب‌های کوچکی بر روی قفسۀ سینه، مچ دست و قوزک پا چسبانیده می‌شوند.

این برچسب‌ها از طریق کابل‌هایی به دستگاهی که فعالیت الکتریکی قلب را ضبط می‌کند، وصل می‌شوند. سپس گزارش ضربانات قلب بر روی کاغذ چاپ می‌شود و در اختیار پزشک قرار می‌گیرد. یک نوار قلب کامل از 12 منظر یا دید‌گاه ضربانات قلب را نشان می‌دهد.

در برخی از موارد از یک دستگاه سبک و کوچک که هالتر نامیده می‌شود برای ضبط ضربانات قلب به‌طور مداوم در طی 1 تا 2 روز استفاده می‌شود. از این طریق عملکرد قلب در طی فعالیت‌های روزانه مشخص می‌شود.

فواید نوار قلب چیست؟

نوار قلب یک تست ساده و کم هزینه است که اطلاعات زیادی در مورد عملکرد قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد این تست به تشخیص سریع حملۀ قلبی کمک می‌کند به نحوی که پس از تشخیص می‌توان درمان را به سرعت شروع کرد. از طریق نوار قلب عملکرد الکتریکی قلب و اختلالات آن مشخص می‌شود و پزشک مشخص می‌کند که آیا جهت کنترل الگوی ضربانات قلب نیاز به مصرف دارو یا استفاده از وسایل جانبی مانند ضربان‌ساز خارجی می‌باشد یا خیر.

عوامل خطر این اقدام تشخیصی کدامند؟

ممکن است پوست به‌دلیل چسبانیدن برچسب‌های کوچک کمی آزرده شود، اما هر نوع آزردگی پس از برداشتن چسب‌ها سریعاً از بین می‌رود.

کلام آخر . . .

ذکر کلمه جلاله "الله" و تکرار آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند و نیز به تنفس انسان نظم و ترتیب می‌دهد. یک پژوهشگر هلندی از نظر پزشکی به این نتیجه رسید که حرف الف که کلمه "الله" با آن شروع می‌شود، از بخش بالایی سینه انسان خارج شده و باعث تنظیم تنفس می‌شود، به ویژه اگر تکرار شود و این تنظیم تنفس به انسان آرامش روحی می‌دهد. حرف لام که حرف دوم "الله" است نیز باعث برخورد سطح زبان با سطح فوقانی دهان می‌شود. تکرار شدن این حرکت که در کلمه "الله" تشدید دارد نیز در تنظیم و ترتیب تنفس تأثیرگذار است. اما حرف هاء حرکتی به ریه می‌دهد و بر دستگاه تنفسی و در نتیجه قلب تأثیر بسیار خوبی دارد و موجب تنظیم ضربان قلب می‌شود.

 
 

جهت ترويج فرهنگ بهداشت و درمان هرگونه کپی برداری از مطالب پزشكي و آموزشي اين سايت تنها با ذکر نام و لینک منبع مجاز می باشد.

برای مشاهده بهتر سایت از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید.

قالب جوملا

هاست جوملا

سامانه پیام کوتاه

ارسال اس ام اس

لوازم آتش بازی

سرور مجازی

سرور اختصاصی